Rywalizacja czy współpraca?

Głównym zadaniem każdego przedsiębiorstwa i firmy jest zarabianie pieniędzy, jednak na rynku znajduje się duża liczba różnych firm. Nasza firma staje przed wyborem, czy należy rywalizować z daną firmą czy nawiązać współpracę. Od czego zależy czy firmy będą współpracować czy też rywalizować?

Rywalizacja

Rywalizacja między firmami następuje, gdy mają tych samych klientów docelowych. Ilość klientów jest ograniczona i w większości przypadków klient wybierze produkt tylko jednej firmy, zostawiając inną firmę bez zarobku. Należy jednak pamiętać, że rywalizacja powinna być zawsze uczciwa, a odbywać się może za pomocą dobrze zorganizowanego marketingu oraz ustawieniem konkurencyjnych cen i gwarantować odpowiednią jakość produktu.

Współpraca

Decyzja o współpracy będzie opłacalna dla obu zainteresowanych firm i następuje ona najczęściej, gdy jedna firma będzie potrzebowała usług innej. Przykładowo zakład wytwórczy, który korzysta z dużej ilości maszyn pomiarowych będzie współpracował z laboratorium wzorcującym, które będzie konserwować i wzorcować maszyny pomiarowe. Zakład może zobowiązać się do korzystania z usług tylko jednego laboratorium w zamian za upusty lub dodatkowe usługi. Będzie to opłacalne dla obu firm, co jest ważne we współpracy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*