Pożyczka lub dotacja – co wybrać?

pracownik (pixabay.com)

Wiele osób zaczyna frustrować praca u kogoś za niską pensję, a nie mają możliwości awansu i zarobienia większej ilości pieniędzy. W tym wypadku doskonałym pomysłem może być założenie własnej firmy. Niezależnie od tego czym firma ma się zajmować, potrzebuje początkowego kapitału czyli wkładu własnego. Niestety innej możliwości nie ma. Jeśli chcemy nad czymś pracować to potrzebny będzie odpowiedni sprzęt do tego. Jeżeli chcemy otworzyć biuro, to potrzebne będą komputery i cała infrastruktura sieci lokalnej. Praktycznie nie ma możliwości otworzenia firmy bez wkładu własnego. Na szczęście są rozwiązania, które mogą ułatwić ten jakże ciężki start w przyszłość.

Dotacje

Dotacje udzielane są głównie przez państwowe urzędy lub Unię Europejską do której należymy. Jest to jeden ze sposobów pomagających rozwinąć skrzydła w pierwszych miesiącach pracy firmy. Może to być jednorazowa kwota wynosząca zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy, lub czasowe dostarczanie pieniędzy na konto. Pojawiają się oferty w których można dostawać nawet dwa tysiące złotych co miesiąc przykładowo przez rok. To daje możliwość dobrego startu, który jest bardzo ważny. Oczywiście dotacje nie jest tak łatwo dostać jak się wydaje, ponieważ każdy mógłby w ten sposób zgarnąć całkiem dużą sumę pieniędzy bez żadnych zobowiązań. Podstawą do uzyskania dotacji jest jasny i przejrzysty biznesplan, który będzie zawierał dokładną analizę naszej działalności gospodarczej. Im bardziej dokładny i rzetelny biznesplan, tym większa szansa na uzyskanie dotacji.

pieniądze (pixabay.com)

Kredyt na firmę

Różne firmy pożyczkowe zajmują się także udzielaniem specjalnych kredytów na rozpoczęcie działalności. Wszystko wygląda podobnie jak w sprawie dotacji tylko jest jeden haczyk, mianowicie trzeba to spłacić. Wiadome, że gdy firma odniesie sukces to nie będzie problemu ze spłaceniem kredytu więc można stwierdzić że nie ma o co się martwić. Jednak gdy firma nie odniesie planowanego dochodu to możliwość spłacenia kredytu odchodzi w zapomnienie a długi zostają. Dlatego pożyczki są dużo bardziej ryzykowne, ponieważ w przypadku upadku firmy pojawia się spory problem. Nieraz kończy się to licytacją komorniczą, a jeżeli w grę wchodzą środki przeznaczone na firmę to nie będzie mała licytacja.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*