Postępowania egzekucyjne, kończące się licytacjami komorniczymi

To, że spłacanie wszelkich długów jest konieczne bez względu na wszystko, jest dość oczywiste. Jeżeli ktoś zapożycza się i nie do końca potrafi odnaleźć się w spłaceniu długu, spotkać się może z bardzo poważnymi konsekwencjami, które na dobre mogą go pogrążyć. Jeżeli jesteśmy czyimś dłużnikiem, to musimy być świadomi tego, że dana osoba może złożyć wniosek do prokuratury o rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego wobec naszej osoby. Na dzień dzisiejszy całkiem spora liczba osób spotyka się z mniej lub bardziej poważnymi problemami związanymi stricte ze spłatą długów. Nie jest łatwo wydostać się z takich problemów i należy mieć na uwadze, jak bardzo istotne jest wzięcie się w garść. Na czym polega jednak postępowanie egzekucyjne i z jakiego powodu bardzo często kończy się licytacjami komorniczymi? Postępowanie może zostać wszczęte zarówno z urzędu, jak i na wniosek konkretnej osoby, wobec której posiadamy jakiś dług.

Niektóre problemy finansowe skończyć się mogą bardzo różnie (pixabay.com)

Etap odzyskiwania wierzytelności

Często osoby, które nie spłacają długów, nie mają po prostu takiej możliwości. Mają kiepską sytuację finansową lub po prostu już dość konkretnie zaplątali się w sieci wszystkich pożyczek. Z tego też powodu, po wysłaniu do takiej osoby listu ponaglającego spłatę, nie zawsze można liczyć na jakikolwiek odzew. Z tego też powodu, gdy do gry wkracza komornik, który zajmuje się przeprowadzaniem procesów egzekucyjnych, ma on prawo do zajęcia własności dłużnika w różnych formach. Często komornik może zająć nieruchomości, ruchomości, wynagrodzenie za pracę i wiele innych rzeczy. Może to dla dłużnika być całkiem problematyczne, jednak jest to jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem. Takie są po prostu następstwa związane z niepłaceniem długów. Jednak warto zaznaczyć, że z początku, komornik nie może zająć czegoś, co umożliwia danej osobie utrzymanie się oraz normalne funkcjonowanie. Często nie można zająć więc narzędzi pracy, czy podstawowych przedmiotów codziennego użytku, które pozwalają przetrwać.

Licytacje komornicze

Wśród zajętych przez komornika przedmiotów, spotkać się można z rozmaitymi przedmiotami. Bardzo często są wśród nich nieruchomości. Zazwyczaj są to więc domy, mieszkania, działki budowlane, garaże. Możliwości jest sporo. To samo tyczy się ruchomości, gdzie spotkać można szczególnie samochody, sprzęt elektroniczny i inne przedmioty, które posiadają jakąś konkretniejszą wartość. Zazwyczaj komornik sądowy Kraków ma z tym całkiem sporo pracy, co niejednokrotnie spowodowane jest całkiem sporą ilością licytacji. Z początku ustalana jest początkowa cena danej ruchomości, czy nieruchomości, dzięki czemu może zostać rozpoczęta licytacja, której efektem jest dokonanie zakupu danego przedmiotu przez osobę, która akurat brała udział w licytacji. Na dzień dzisiejszy całkiem sporo rzeczy spotkać można podczas takich licytacji, choć nie da się ukryć, ze najczęściej są to przedmioty w postaci elektroniki, nieruchomości, czy samochodów osobowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*