Kilka słów na temat przymusowego procesu egzekucyjnego

Praca komornika nie należy do najprostszych. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się zazwyczaj zarówno prowadzeniem procesów egzekucyjnych oraz licytacji komorniczych. Jest on wybierany do poszczególnych spraw i zazwyczaj jego praca rozpoczyna się w momencie, gdy podczas ostatniego wezwania do zapłaty, nie ma jakiejkolwiek wiadomości od dłużnika co do spłaty. Wierzyciel jest w tym momencie osobą, która jak najbardziej ma prawo żądać odzyskania swojej należności, ale bardzo często musi się to niestety skończyć poprzez sąd. Komornik swoją pracę może wykonywać tylko w okresie dni roboczych oraz tylko w określonych godzinach. By możliwe było przeprowadzenie procesu egzekucyjnego w innych dniach, które znajdują się poza określonymi godzinami oraz dniami, należy mieć na uwadze, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, który byłby w stanie zezwolić na rozpoczęcie pracy w nietypowych porach.

Prawa należy przestrzegać, by uniknąć konsekwencji (pixabay.com)
Prawa należy przestrzegać, by uniknąć konsekwencji (pixabay.com)

Co może zostać zajęte przez komornika?

Wierzytelność przez komornika może zostać zajęta pod postacią wielu przedmiotów jak i nieruchomości. Zazwyczaj nie mogą to być przedmioty, które są niezbędne danemu człowiekowi do tego by się utrzymać. Jednak najczęściej są to przedmioty w postaci nieruchomości (działki mieszkalne, domy, mieszkania), ruchomości (samochody, elektronika), zwierząt hodowlanych, wynagrodzenia za pracę, czy nawet dostępu do konta bankowego. Możliwości jest naprawdę wiele. Tak czy inaczej, każdego komornika obowiązują bardzo ważne prawa i obowiązki. Tak jak już wspomniane było komornik nie może przeprowadzać czynności egzekucyjnych w dniach i godzinach poza tymi, które określone są przez prawne przepisy. Zazwyczaj komornik może dokonywać wszelkich prac w godzinach od 7:00 do 21:00 w dni robocze. Wyjątek pojawia się, gdy proces egzekucyjny nie zakończy się w określonych godzinach, a jego przerwanie mogłoby utrudnić jego ponowne wznowienie lub mogłoby przeszkodzić w ogóle w ponownym kontynuowaniu prac.

Gdzie trafiają zazwyczaj zajęte przedmioty i nieruchomości?

Zazwyczaj wszelkiego rodzaju zajęte przedmioty muszą zostać spieniężone. Trafiają więc na licytacje komornicze, na których istnieje możliwość wykupienia ich. Na licytacjach komorniczych zazwyczaj określana jest cena danego przedmiotu lub nieruchomości, a następnie odbywa się licytowanie. Niemal każda Kancelaria Komornicza ma codziennie do czynienia z różnymi kwestiami związanymi bezpośrednio z windykacją należności oraz przeprowadzaniem procesów egzekucyjnych. Na dzień dzisiejszy nie jest takie proste zajmowanie się takimi sprawami. Osoby pracujące w kancelariach i każdego dnia zajmujące się prawem, muszą posiadać odpowiednią wiedzę oraz znać się na rzeczy. Nie obejdzie się bez ogromnego doświadczenia, które w kwestiach związanych z prawem jest bardzo ważne. Z pomocy kancelarii prawnych jak i komorniczych korzysta każdego dnia wiele osób, dlatego takie firmy nie narzekają na brak klientów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*