Czym był czarny poniedziałek dla nowojorskiej giełdy?

Kryzysów finansowych w przeszłości było bardzo wiele. Niektóre z nich szerokim echem odbiły się nawet na całym świecie, a ich następstwa bywały bardzo różne. Na dzień dzisiejszy całkiem spora liczba osób inwestuje na giełdach i interesuje się tym, jak mają się poszczególne notowania. W przeszłości odnotowywano ogromne spadki, których efekty bywały różne. Dla jednej z nowojorskiej giełdy, czarny poniedziałek w 1987 roku nie był wesołym dniem i nie dawał żadnych powodów do radości.

Pieniądze (pixabay.com)
Pieniądze (pixabay.com)

Giełda Dow Jones Industrial

Giełda ta jest jednym z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych w Nowym Jorku. Indeks ten składa się na dzień dzisiejszy z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. Jednak całkiem niedawno, bo w 1987 roku, indeks nowojorskiej giełdy spadł o kilkaset punktów. Z tego powodu Down Jones Industrial stracił ponad 20 % swojej wartości. Było to w poniedziałek i ze względu na jego niezbyt korzystne dla giełdy efekty, został nazwany czarnym poniedziałkiem.

Pozostałe kryzysy

Oczywiście nie był to ani pierwszy ani ostatni taki kryzys. Zdarzało się ich jeszcze całkiem sporo, bywały one mniejsze i większe. W 2008 roku strata indeksu wyniosła prawie 800 punktów, co było ogromnym spadkiem. Taki już jest niestety los na giełdach. Inwestując wiele się ryzykuje, ale i całkiem sporo można zarobić. Trzeba się naprawdę dobrze znać na inwestowaniu, jednak niektórych krachów nikt nie jest w stanie przewidzieć, bez względu na wszystko.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*