Prawa i obowiązki pracowników

Prawo pracy (pixabay.com)

Każda osoba, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę ma szereg praw i obowiązków. Muszą być one przestrzegane zarówno przez pracownika, jak również przez pracodawcę. Przepisy określone są w wielu dokumentach prawnych. Najbardziej podstawowym źródłem jest Kodeks pracy oraz akty, które zostały wydane na jego podstawie. Ważne są również inne ustawy, które określają prawa i obowiązki pracowników. Nieco mniej ważne, ale również istotne i obowiązujące są postanowienia układu zbiorowych pracy, inne porozumienia zbiorowe oraz wewnętrzne regulaminy zakładowe.

Źródła prawa pracy

Bardzo ważne jest to, że wszystkie postanowienia, które są tam zawarte dotyczą one wyłącznie umowy o pracę, czyli takiej formy prawnej, gdzie nawiązany został stosunek pracy. Jeżeli, któreś z praw nie zostanie uszanowane przez właściciela firmy to wtedy możliwe jest zgłoszenie takiej sprawy do sądów pracy. Jeżeli pracownik będzie w stanie udowodnić, że faktycznie jego prawa zostały naruszone to pracodawca będzie musiał zrekompensować straty takiej osobie, jak również może zostać dodatkowo ukarany przez sąd.

Prawo pracy (pixabay.com)
Prawo pracy (pixabay.com)

prawo-5

Sądy pracy

Dlatego tak ważne jest, aby jednak nie dochodziło do takich sytuacji. Najczęściej są one jednak związany z takimi rzeczami jak chociażby wypowiedzenie umowy pracownikowi bez zachowania wypowiedzenia czy też nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia. Oczywiście sprawy w sądzie pracy mogą dotyczyć również innych rzeczy – warto jest pilnować swoich praw, bo nie każdy pracodawca będzie się do nich stosował.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*