Czy biznesplan jest konieczny?

Kiedy potrzebujemy biznesplanu? Czy każdy przedsiębiorca, który zakłada własną działalność będzie go potrzebował? Okazuje się, że nie. Jest to dokument, który przydatny jest przede wszystkim wtedy, gdy będziemy starali się o kredyt na otwarcie takiej działalności. Jeżeli jednak nie będziemy potrzebować pożyczki na uruchomienie biznesu to wtedy nie będzie potrzeby przedkładania również biznesplanu. Jest to ważne dla banku, ponieważ na jego podstawie są w stanie ocenić czy będziemy w stanie spłacić swoje zobowiązanie.

Kiedy potrzeba biznesplanu?

Warunki, które należy spełnić są niestety bardzo rygorystyczne. Jest to zrozumiałe – żaden bank nie może przesadnie ryzykować i udzielać kredytu osobie, która nie jest wiarygodna. Jeżeli biznesplan będzie jednak odpowiednio skonstruowany i będzie pokazywał faktyczny stan rynku i potencjalne możliwości to z pewnością możemy liczyć na to, ze bank przychyli się do naszego wniosku i pieniądze zostaną nam wypłacone (oczywiście w transzach i na konkretny cel – pieniądze nigdy nie są przelewane bezpośrednio na konto).

Biznesplan jest potrzebny przy staraniu się o kredyt (pixabay.com)
Biznesplan jest potrzebny przy staraniu się o kredyt (pixabay.com)

Biznesplan a rzeczywistość

Mając biznesplan dokładnie wiemy jakie możliwości będzie miał nas biznes. Uwzględnia on między innymi sytuację rynkową oraz konkurencję, która działa w okolicy. Jest to analiza gospodarcza przedsiębiorstwa, możliwe zyski i rozwój. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie zawsze znajduje on odzwierciedlenie w rzeczywistości. Może zdarzać się tak, że nawet mimo bardzo optymistycznych wliczeń nasz biznes nie będzie rozwijał się zgodnie z tym, co zostało przedstawione w takim wyliczeniu. Będzie powodowało to wielkie problemy, których będziemy chcieli za wszelką cenę uniknąć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*