Sklep internetowy – niska marża, ekspresowa wysyłka i zadowolenie klientów

Ilekroć zastanawiamy się nad możliwościami dystrybucji własnych produktów, tylekroć pojawia się w naszych myślach chęć dotarcia do jak największej grupy odbiorców. Niegdyś jedynym sposobem sprzedaży był sklep stacjonarny lub salon firmowy. Jednak koszty takiego przedsięwzięcia były i są dosyć wysokie, bo musimy znaleźć pomieszczenie na sklep w dogodnej lokalizacji, opłacić czynsz, rachunek za prąd i wynagrodzenie pracownika. A żeby to zrobić, musimy naliczyć sobie niemałą marżę za produkt. Cena produktu więc idzie w górę. Im wyższa cena, tym większe prawdopodobieństwo, że nikt nam tego produktu nie kupi. Co więc zrobić?

Założyć sklep internetowy!

Prawdziwe życie toczy się dziś w internecie. Już nie lubimy kilkugodzinnego chodzenia po sklepach i poszukiwania odpowiedniego dla nas produktu. Wolimy robić to w zaciszu własnego domu, siedząc na kanapie. Za pomocą kilku kliknięć wybieramy produkt, płacimy dzięki przelewom on-line a w kilka dni później kurier przynosi nam do domu zamówienie. Szybko i bez problemu.

Jakie są zalety e-sklepu?

3

Dla nas, przedsiębiorców, to przede wszystkim zdecydowanie mniejsze koszty. Płacimy jedynie za usługę stworzenia strony ze sklepem i hosting. Treści na stronie wraz z fotografiami możemy publikować samodzielnie, bo nie jest to zadanie ekstremalnie trudne. Podobnie jak obsługa sklepu, polegająca na odbieraniu zamówień i wysyłaniu towarów. Zamiast przeszukiwać z bólem serca horrendalnie drogich ofert wynajmu sklepów w centrum miasta, rozglądamy się za magazynem zlokalizowanym na przykład na obrzeżach miasta. Cena najmu jest zdecydowanie niższa.

Organizacja przedsięwzięcia.

2

Musi być dopięta na ostatni guzik. Najważniejszy jest kontakt ze sklepem, bo od niego zależy skuteczność transakcji, opinia klientów i wiarygodność sklepu. Musimy podać na stronie więc pełne dane kontaktowe i zadbać o to, aby ktoś dbał o kontakt z klientami. Po drugie – przesyłka. Musi być stosunkowo tanio i szybko. Czas jest tutaj głównym czynnikiem działającym na korzyść sklepu. A na czas realizacji zamówienia wpływ ma także dobry kontakt z klientem. Dobrze także, jeżeli udostępnimy klientowi możliwość reklamacji, bo to zdecydowanie wzbudza zaufanie.

Sklep internetowy powinien oczywiście zawierać kompleksową prezentację towaru, ponieważ nikt nie kupuje kota w worku. Zadbajmy więc o to, aby na stronie sklepu znajdowały się zdjęcia i specyfikacja produktu, a także informacje o jego dostępności. Klient, szczególnie taki, który udaje się do sklepu internetowego jest wzrokowcem. Zarówno towary jak i strona muszą mieć doskonale opracowaną stronę wizualną oraz przejrzyste menu. Sklep internetowy ma przyciągać zarówno ciekawymi produktami jak i atrakcyjnym designem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*