Co wolno pobierać z internetu legalnie?

Internet stał się tak popularny, że trudno jest sobie wyobrazić osobę, która nie miałaby stałego dostępu do sieci. Jest to ogromna wygoda, która jednak może być zgubna – szczególnie wtedy jeżeli zostanie ona wykorzystana w nieodpowiedni sposób. Wiele osób wykorzystuje internet np. do pobierania z niego plików. Część z nich jest dostępna za darmo i rozpowszechniana na podstawie darmowych licencji. Oznacza to, że ściągnięcie ich jest w pełni legalne i dozwolone. Są też takie pliki, których pobieranie może być traktowane jako przestępstwo. Szczególnie jeżeli będą one używane w celach komercyjnych, czyli tak jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Musimy jednak wiedzieć, że nie wszystkie dane pobierane z internetu są traktowane tak samo – prawo inaczej traktuje kopiowanie filmów, muzyki, gier wideo czy też książek.

Dozwolony użytek

Zgodnie z obowiązującą ustawą pobieranie plików muzycznych, filmów, elektronicznych książek, seriali itd. nie jest w żaden sposób zabronione. Jeżeli jakieś dzieło zostało wcześniej rozpowszechnione to pobranie jest traktowane jako dozwolony użytek prawny. Problemy zaczynają się wtedy jeżeli pobieramy dane, które nie zostały wcześniej upublicznione, czyli np. filmy, które nie miały jeszcze oficjalnej premiery. Musimy uważać również, żeby takich plików dalej nie udostępniać – o ile pobieranie jest dozwolone to udostępnienie innym osobom jest już traktowane jako wykroczenie. Często ściągając takie rzeczy z internetu nie jesteśmy nawet świadomi tego, że jednocześnie jest on przesyłany osobom trzecim. Tak się dzieje jeżeli korzystamy z sieci P2P, czyli np. popularnych torrentów.

Należy z uwagą podchodzić do tego co pobierać na dysk (pixabay.com)
Należy z uwagą podchodzić do tego co pobierać na dysk (pixabay.com)

Naruszenie praw autorskich

Za pośrednictwem sieci torrent możliwe jest przesyłanie też plików, które w żaden sposób nie są objęte ochroną własności i są rozpowszechniane na podstawie darmowej licencji. Na takie rzeczy trzeba zwracać uwagę, aby nie wpakować się w kłopoty. Inaczej ma się sprawa do programów oraz gier komputerowych. Tutaj będziemy mieli do czynienia z bezwzględnym łamaniem prawa jeżeli zdecydujemy się na ich pobranie z sieci bez zgody twórców. Naturalnie to ograniczenie nie dotyczy gier, które pobieramy z platform cyfrowych jak np. Stream czy Origin, gdzie wcześniej musimy zapłacić twórcom. Musimy uważać na takie rzeczy, bo często przez własną niewiedzę jesteśmy w stanie narazić się na dość poważne problemy. Konsekwencją może być zatrzymanie komputera do przeszukania danych, jak również zapłacenie kary grzywny o znacznej wysokości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*