Bankomaty – wszystko co warto wiedzieć

Przyszło nam żyć w takich czasach, w których mamy różne możliwości jeżeli chodzi o dokonywanie płatności. Jeszcze stosunkowo niedawno mogliśmy płacić wyłącznie gotówką lub za pomocą czeków bankowych i weksli. Obecnie odchodzi się od stosowania tych dwóch ostatnich na rzecz płatności kartą. Nie wszędzie jednak jesteśmy w stanie zapłacić w ten sposób. Coraz więcej placówek zaopatruje się w terminal do płatności, ale dalej nie jest o standard. Szczególnie jeżeli chodzi o firmy przewozowe, które honorują tylko gotówkę. Dlatego też jesteśmy w stanie korzystać z bankomatów, które pozwalają nam na wypłacenie pieniędzy ze swojego konta bankowego przy użyciu karty płatniczej lub kredytowej.

Historia bankomatów

Za pomocą bankomatów jesteśmy w stanie też dokonać innych płatności np. doładować telefon komórkowy jeżeli korzystamy z kart prepaid, jak również sprawdzić stan swojego konta. W dużych miastach można spotkać się z nimi na każdym rogu ulicy, ale nie zawsze był to standard. Pierwszy bankomat został skonstruowany w 1960 roku w Nowym Jorku. Jego twórcą był Luther Simjian. Niestety takie urządzenie nie cieszyło się wielkim powodzeniem i zaledwie kilka miesięcy po jego uruchomieniu został on zdemontowany. Pomysł przyjął się dopiero siedem lat później w Londynie.

Pinpad bankomatu (pixabay.com)
Pinpad bankomatu (pixabay.com)

Pierwsze urządzenia

John Shepperd-Barron niezależnie od Amerykanina wpadł na pomysł wybudowania bankomatu. Udało mu się przekonać szefostwo Barclays Bank i rozpocząć produkcję tych urządzeń na większą skalę. Niestety projekt takiego bankomatu nie został w żaden sposób zastrzeżony i już kilka tygodni później mieliśmy do czynienia z powstaniem analogicznych urządzeń, które jednak były obsługiwane przez inne banki. W końcówce lat 60. XX wieku na świecie było prawie 800 bankomatów, z czego większość na terytorium Wielkiej Brytanii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*