Wszystko co trzeba wiedzieć o prawie autorskim

Prawo w ogólnym rozumieniu jest pewnego rodzaju zbiorem zasad, które określają jak powinniśmy postępować oraz jakich norm powinniśmy przestrzegać. Gdyby nie prawo, trudno byłoby utrzymać na całym świecie pokój. Ludzie bez niego mogliby robić na co by tylko mieli ochotę. Dzięki temu, że istnieją prawne zasady, ludzie obawiają się wykonywać wielu czynności obawie o wszelkiego rodzaju kary. Jednym z praw, które bardzo łatwo jest złamać nawet nieświadomie jest prawo autorskie. Dotyczy ono naprawdę wielu bardzo istotnych kwestii, a jego znaczenie nabrało jeszcze większego sensu wraz z rozwojem komputerów, internetu i wszelkiego rodzaju elektroniki.

Czym jest prawo autorskie?

Zazwyczaj za przedmiot prawa autorskiego uznaje się wszelkie przejawy twórczej działalności o charakterze indywidualnym. Prawo autorskie działa w pewnym sensie automatycznie. W momencie stworzenia czegoś przez danego człowieka, zaczyna ono obowiązywać bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków i formalności. Co może podlegać pod prawo autorskie? Lista takich utworów jest bardzo duża. Najczęściej spotkać się można z utworami, które są wyrażone słowem, różnego rodzaju symbolami graficznymi, matematycznymi, plastyczne, fotograficzne, muzyczne, sceniczne, czy audiowizualne. Krótko ujmując w przypadku prawa autorskiego, pod uwagę należy wziąć głównie wszelkiego rodzaju utwory muzyczne, obrazy, grafiki, gry komputerowe, filmy, teledyski, bajki.

Prawa autorskie (sxc.hu)
Prawa autorskie (sxc.hu)

Dlaczego dzisiaj bardzo łatwo jest złamać prawo autorskie?

W dzisiejszych czasach internet jest w całkiem sporym stopniu rozwinięty, przez co bardzo łatwo jest zdobyć różnego rodzaju autorskie rzeczy. Wiele osób łamie więc prawo zupełnie nieświadomie. Często niektórzy użytkownicy internetu nie myślą, że coś co się w nim znajduje zostało przez kogoś stworzone. Wiele osób łamie również różnego rodzaju zabezpieczenia choćby w przypadku gier i udostępnia nielegalne kopie danej produkcji. Zdarzały się przypadki, że takie występki były ścigane przez odpowiednie władze. Jakby nie było takie postępowanie jest ewidentną kradzieżą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*