Obowiązkowe ubezpieczenie OC

W polskim prawie zachodzi konieczność płacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodów. Jest to zabezpieczenie dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, którzy dzięki temu są chronieni – przede wszystkim jeżeli to oni są ofiarą wypadku. Brak wykupionej polisy ubezpieczeniowej grozi naprawdę sporymi konsekwencjami. Przede wszystkim konieczne jest zapłacenia ogromnej kary finansowej. W razie wypadku to jednak nie koniec problemów, będziemy zobowiązani do poniesienia wszystkich kosztów naprawy uszkodzonego samochodu lub też mienia. Warto jest podejść do tego rozwiązania z głową, aby nie narażać się niepotrzebnie na dodatkowe problemy. Pamiętajmy o tym, aby przedłużać swoje ubezpieczenia na kolejny rok. Zwykle powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty, które pozwolą nam dokonać natychmiastowej płatności. Nie możemy się tym jednak sugerować, bo może się zdarzyć, że dokumenty nie dotrą na czas, przed okresem wygaśnięcia ubezpieczenia.

Ubezpieczenia OC

Dlatego też tak ważne jest, aby śledzić takie rzeczy i mieć je wszystkie na uwadze. Kwota ubezpieczenia OC jest różna i zależna przede wszystkim od wielu czynników. Przede wszystkim od samego kierowcy – jeżeli jesteśmy wieloletnim kierowcą, który jeździ bezpiecznie i bezwypadkowo to możemy liczyć na to, że kwota naszego ubezpieczenia z roku na rok będzie malała. Nie jest to jednak takie zupełnie pewne. Od wielu lat możemy zaobserwować, ze kwota polisy ubezpieczeniowej jest coraz wyższa i przyjdzie nam zapłacić coraz więcej. Jest to podyktowane głównie zwiększeniem zakresu świadczenia ubezpieczeń, większej liczby wypadków, jak również wypłacanego odszkodowania. Jeżeli oprócz zwykłego ubezpieczenia będziemy chcieli doliczyć opłaty związane z assistance lub następstw niebezpiecznych wypadków to kwota polisy może być jeszcze wyższa. Powinniśmy takie rzeczy uwzględnić w swoim budżecie, aby nagle się nie okazało, że nie mamy odpowiednich środków, aby dokonać przedłużenia ważności ubezpieczenia.

Polisa OC przewiduje wypłaty odszkodowania w przypadku wypadków (sxc.hu)
Polisa OC przewiduje wypłaty odszkodowania w przypadku wypadków (sxc.hu)

Autocasco i NNW

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem jesteśmy w stanie wykupić jeszcze polisę autocasco. Jest to zabezpieczenie własnego samochodu ze względu na różne czynniki. Ludzie z reguły wykupują je do nowych samochodów, które maja znaczną wartość. Wynika to również z tego, że wiele agencji po prostu nie chce brać się za ubezpieczanie samochodów starych – jest to zwyczajnie dla nich zbyt wielkie ryzyko. Ubezpieczenie AC jest w stanie zabezpieczyć samochód na wypadek kradzieży, wypadku, jak również szkód poniesionych w wyniku zdarzeń losowych np. gradobicia czy też powodzi. Musimy uważać na takie rzeczy i mieć je wszystkie na uwadze. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć problemów, które w przyszłości mogą okazać się szczególnie uciążliwe. Poniesienie kosztów naprawy z własnej kieszeni będzie bolesne, a w przypadku polisy ubezpieczeniowej będziemy mogli starać się o wypłacenie odszkodowania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*