Kto może zostać przedsiębiorcą?

Założenie własnej firmy jest dziecinnie proste – może dokonać tego każdy, w ciągu jednego dnia. Powstały również narzędzia, które pozwalają na założenie działalności przez internet. Musimy jednak pamiętać, że sama firma nie będzie na siebie zarabiała i zarejestrowanie własnej nazwy wcale nie przyniesie nam zysków. To, co stanowi trudność to znalezienie takiej niszy, którą można będzie wypełnić. Jeżeli w okolicy nie będzie innej firmy, która będzie świadczyła podobne usługi to możemy liczyć na to, że wszystkie zainteresowane osoby będą wybierały naszą firmę, bo będzie znajdowała się najbliżej – dzięki temu będziemy mogli liczyć na zysk i dynamiczny rozwój. Niestety w prawdziwym świecie znalezienie branży, która jest niszowa i jednocześnie dochodowa jest trudne. Bardzo często wymagane jest specjalistyczne wykształcenie, posiadanie certyfikatów oraz wieloletniego doświadczenia. Dlatego przedsiębiorcą z reguły zostaje osoba starsza, mająca już kilkanaście lat stażu pracy.

Osoby bez doświadczenia

Osoby młode też mogą odnaleźć się na rynku, ale będą mieli zdecydowanie trudniej. Bardzo często są to osoby z wykształceniem ogólnokształcącym, bez doświadczenia w pracy. Od początku rzucają się na głęboką wodę i tak naprawdę wiele ryzykują. Zakładają działalność, która ma mocną konkrecję i ich być zależne jest przede wszystkim od tego czy będą w stanie wywalczyć klienta. Jest to możliwe na wiele sposobów np. poprzez zaoferowanie lepszych cen lub wprowadzenie do swojej oferty takich usług lub produktów, które są gdzie indziej niedostępne. Musimy bardzo dynamicznie dostosowywać się do sytuacji, która ma miejsce na rynku. W innym razie będzie dochodziło do masy problemów, z którą możemy zwyczajnie nie dać sobie rady. Jeżeli przestaniemy mieć orientację na klienta i jego potrzeby to szybko zaczniemy tracić swoje udziały w rynku, a firma zacznie mieć problemy finansowe. Bardzo szybko będzie mogło dojść do jej upadku i zamknięcia.

Własna firma to masa pracy (pixabay.com)
Własna firma to masa pracy (pixabay.com)

Pomysł na biznes

Problemem zwykle są środki pozwalające na zrealizowanie swojego pomysłu. Nawet prosta działalność będzie wymagała przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych na sam początek. Konieczne będzie wynajęcie chociażby prostego biura, a są to koszty rzędu kilkuset złotych miesięcznie (w dużych miastach cena ta może wynosić nawet kilka tysięcy złotych). Ponadto konieczne będzie zakupienie wyposażenia, oprogramowania, stworzenia strony, wydania pieniędzy na reklamę itd. Jeżeli chcemy liczyć na kredyt bankowy to będziemy musieli zaprezentować biznesplan, który będzie na tyle realistyczny, że placówka zgodzi się na pożyczenie nam pieniędzy. Jeżeli jednak uzna go za zbyt ryzykowny lub mało dochodowy to spotkamy się z odmową. Zaciągając kredyt na otworzenie działalności musimy zrobić wszystko, aby firma zaczęła zarabiać i to możliwie jak najszybciej. W innym razie będziemy stratni i pozostaniemy wyłącznie z długami. Jest to jeden z powodów, dla których tak wiele osób nie decyduje się na założenie własnego przedsiębiorstwa i wolą pracować dla innych osób, na umowie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*