Czy warto żyć z kredytem?

Żyjemy w społeczeństwie, które w większości przypadków żyje na kredyt. Naprawdę ze świecą w ręku szukać rodzin, które nie mają żadnego zobowiązania finansowego. Przeważnie jest to kredyt hipoteczny, który umożliwił zdobycie pieniędzy potrzebnych na zakup lub budowę domu. Niezależnie od rodzaju nieruchomości są to wydatki bardzo duże, które sięgają nierzadko kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od lokalizacji, stanu lokalu, jak również jego powierzchni użytkowej. Więcej przyjdzie nam zapłacić za mieszkania lub domu położone w dużych miastach, a mniej jeżeli będą to peryferie metropolii lub wieś. W każdym razie będzie to wydatek, na który od ręki pozwolić sobie mogą tylko nieliczni. Należy też wspomnieć o osobach, które nie mają takiego problemu, bo dziedziczą dom po zmarłych członkach rodziny. Oni często zaciągają kredyt na remont nieruchomości wraz z jego wyposażeniem, co również może sięgać zawrotnych kwot wyrażanych w dziesiątkach tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny

Jeżeli nie mamy zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego to może okazać się, że kupiliśmy coś np. w systemie ratalnym. Być może nie jest to wielkie obciążenie, bo zwykle zamyka się na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w miesiącu. Nieważne jednak jak na to patrzeć jest to zobowiązanie wobec sklepu, a konkretniej banku, który obsługuje taką płatność. Nie warto jest decydować się na taką formę zakupu, ponieważ zwykle musimy spłacić znacznie większą sumę niż wynikałoby z wartości danego produktu. Jeżeli nie chcemy przepłacać to lepiej jest kupić coś za gotówkę, po uprzednim uskładaniu wymaganej kwoty. Naturalnie wtedy musimy liczyć się z koniecznością odłożenia zakupów na przyszły termin, co nie zawsze jest możliwy. najgorszą formą zapożyczania się jest korzystanie z tzw. błyskawicznych pożyczek. Są one udzielane niemal od ręki i dodatkowo osoba korzystająca z nich nie musi przedstawiać prawie żadnych dokumentów. Nie ważne jest jak ma miesięczny zarobek, jak również to czy posiada jakąś historie kredytową czy też nie.

Kredyt najczęściej zaciągamy na zakup domu lub mieszkania (sxc.hu)
Kredyt najczęściej zaciągamy na zakup domu lub mieszkania (sxc.hu)

Pożyczki pozabankowe

Problemem jest to, że zwykle warunki takiej pożyczki są mocno dla konsumenta niekorzystne. Na przykład zwlekanie z zapłatą raty może kończyć się naliczeniem gigantycznych odsetek, które szybko zaczną narastać. O płatności można zwyczajnie zapomnieć, ale nie zostanie nam to przypominane dopóki kredyt nie urośnie do naprawdę sporych rozmiarów. Powinniśmy dokładnie czytać regulamin takiej pożyczki, aby właśnie nie wpakować się w taką sytuacje. Wiele osób skorzystało z takiego rozwiązani i później miało ogromne problemy. Ściąganiem długów zajmowali się komornicy lub firmy windykacyjne. Sprawa jest więc na tyle poważna, że nie powinniśmy się decydować na rozwiązania, które nie zostały wcześniej sprawdzone. Jeżeli już chcemy pożycza to od banku – mamy pewność, że nie będzie żadnych ukrytych kosztów, które sprawią, że zobowiązanie zacznie wzrastać w zastraszającym tempie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*